Tallinna Juukselõikurite Klubi

Agnes Neimar

Tallinna Juukselõikurite Klubi registreeriti Tallinn-Haapsalu Rahukogu poolt 1923. aasta maikuus. Sinna oli esmalt koondatud vaid oma ameti meistrid. Nende hulka kuulusid ühiselt nii töötoapidajad kui töötegijad.  Nimetatud väljaõppinud tööjõud tundis muret ameti kvaliteedi üle.

Klubi loomisel juhinduti 1920. aastal välja antud  habemeajajate ja juukselõikusäride sundmääruse §2, mille alusel asutatud eksamikomisjon töölubade väljaandmiseks polevat adekvaatne. Nimetatud komisjoni liikmeid peeti ajanõuetele mittevastavaks ning neile heideti ette loidu talitamist, mistõttu Tallinna Juukselõikurite Klubi soovis komisjoni tegevuse lõpetada ja eksamineerija õigused endale saada.

Kirjas Tallinna linnavalitsuse Tervishoiu osakonnale  5. juulil 1923 sooviti ka varem diplomeeritute oskusi kontrollida, sest väidetavalt andis varasem ametikomisjon kergekäeliselt oskusdiplomeid välja kõigile sõja ajal isehakanud juuksureile, kes nüüd tänu oma vusserdustele ka professionaalide maine alla tõmbavad.

Klubi asutajad härrad A. Friedemann, I. Tschipan,  A. Kivikink, A. Luens, R. Fedder, F. Jürisson, A. Uhl ja R. Walting koostasid Tallinna Juukselõikurite Klubi põhikirja ning sätestasid ka klubi tegevuse kodukorra.

Nad seadsid oma sihiks klubi liikmeid ametioskustes pidevalt uuendustega kursis hoida. Lisaks ametialasele täienduskoolitusele sooviti korraldada moedemonstratsioone, osa võtta kohalikest ja rahvusvahelistest võistlustest. Põhikirja §1 põhjal lubati liikmetele üldharivaid hügieeni- ja tervishoiuloenguid, hoida ühendust sarnaste klubidega väljaspool Eestit, jälgida, et töötubades ei töötaks õppimata tööjõudu ning lisaks kõigele nimetatule lubati liikmetele anda abi haiguse või surma korral. Eraldi oli sarnaselt varem eksisteerinud Tallinna Juukselõikajate Äriteenijate Ametiühisusele määratud, et klubi pühitseb iga aasta oma aastapäeva.

Tulevikusihtideks seati kutseraamatute kirjastamine ja ajakirjade väljaandmine. Eesmärgiks oli ka kutse- ja ülharidusliku raamatukogu ülalpidamine, teaduslike ja kirjanduslike õhtute pidamine ning erinevate etenduste (muusikalid, näitemängud, maskiballid jne.) korraldus. Lisaks võeti ülesandeks hoolitseda liikmete “kehakarastuse” eest korraldades paadi- ja jalgrattamatku ning erinevaid ringreise.

Lisaks eelpool mainitule näeb klubi põhikiri ette, et liikmeiks võivad olla mõlema sugupoole esindajad, kes omavad juuksuri kutsetunnistust. Samuti on oodatud toetajad liikmed. Need on isikud, kes ei oma vastavat ametipaberit, kuid kandideerivad liikmeiks kahe klubi liikme soovitusel. Liikmeks vastuvõtul on vajalik eestseisuse otsus 2/3 häälteenamusega. Toetaja liige hääleõigust ei oma. Klubi kehtestas reeglid ka auliikmete valimiste tarvis. Nemad vabastati liikmemaksust.

Kahekümne üheksast paragraafist koosnev Tallinna Juukselõikurite Klubi põhikiri sisaldab lisaks väljatoodule veel punkte koosolekute läbiviimise kohta, kirjeldatud on  liikmete vastuvõtureeglistikku, samuti välja astumist ning klubist väljaheitmist. Määrati ka eksamikomisjon, mis pidi koosnema viiest liikmest. Neist neli olid professionaalsed juuksurid (eriteadlased), üks arst. Samuti otsustati valida kolmeliikmeline revisjonikomisjon ning sätestati ka punkt, kuidas lõpetada klubi tegevus kui see peaks vajalikuks osutuma.

Lisaks väga konkreetsele põhikirjale oli Tallinna Juukselõikurite Klubil ülipüüdlikukult määratletud kodukorra reegleid. Kodukord tugines põhikirjale ja sätestas täpsemalt seal kirja pandud koosolekupidamise nõuded, klubi juhatuse kohustused ning komisjonide tööülesanded.

Eraldi peatuksin eksamikomisjonil. Klubi kodukord näeb ette, et lisaks põhikirjas märgitud viiele komisjoniliikmele kuulub sinna ka kaks eksperti, kelle ülesandeks on klubi liikmeid ametioskustes eksamineerida.

Eksamid jagunevad viieks erialaks:

  1. Meesterahva saalitöö
  2. Naisterahva saalitöö
  3. Juuksetööstuse eriala
  4. Teatri juukseseadja
  5. Manicure

Esimene eriala nõudis eksaminandilt lisaks oskusele lõigata ja värvida kliendi juukseid ja habet ka vurrude põletamise, juuste lokkimise ja soengutegemisoskust. Samuti tuleb osata teritada habemenuga ning omada teadmisi effileerimise ehk õhendamise kohta.

Naistöö eksamit andev juuksur pidi tundma järgmisi imepäraseid tarkuseid:

a)      Juukste onduleerimine ja ülesseadmine, b) juukste babyloteerimine, d) juukste pleekimine ja värvimine, e) schamponeerimine märjalt ja kuivalt, g) lokkide valmistamine keetmise abil ja nende kuvatamine (viga käsikirjas A. K.), h) vesiondulatsjon.

 Kirjutasin need nõuded välja seetõttu, et anda edasi tollane terminoloogia. Sõna “ondulatsioon” ehk laineliste lokkide tegemine ei valmista pisut juuksuriterminoloogiat valdavale persoonile raskust. Esmalt murdsin pead termini “babyloteerimine” üle (see on käsikirjas poolitatud kujul baby=loteerimine A. K.). Kuid siis taipasin, et tegu on papiljottide (ehk rullide) keeramisega. Edasine on terminoloogiliselt pisut lihtsam, kuid arusaamatust valmistavad juuste kuivpesu ja lokkide keetmine.

Kolmanda ehk siis juuksetööstuse eriala nõueteks olid parukavalmistamise oskus, plehi tegemine ehk patsi punumine ning transformatsioon ühes vesiondulatsjoniga. Lisaks tuli omada teadmisi juuste prepareerimise ja loomulike lokkide valmistamise kohta. Praktiline teostus mainitute puhul polnud oluline. Siinkohal jään nõutuks (nii praktikas kui teoorias) kuidas valmistada loomulikke lokke?

Teatri juukseseadja pidi eksamikomisjoni ees valmistama ühe karakternäo jumestuse, demonstreerima rokokoo, Biedermaieri ning vana ja uue ajajärgu kammimist, oskama raudadega juukseid ja habet ning Tiituspead “põletada”. Maniküürija pidi lisaks sõrmeküünte lõikamisele ja viilimisele oskama ka varbaküüsi ning konnasilmi lõigata (pedicure).

Kuigi Tallinna Juukselõikurite Klubi tundus olevat jõuline organisatsioon ei olnud selle tegevusaeg eriti pikk. Viimane sissekanne on tehtud 16. märtsil1927. aasta.

 


 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s