Juuksetööstuse käsiraamat 1935

Lisaks juuksuritele on Theodor Ussisoo sulest ilmunud veel õpperaamatuid puutöö tarvis.

Sissejuhatavas osas teeb autor kiire ülevaate juuksetööstuse algusaega. Ta toob näiteid muistsest Kreekast ja Roomast, kaasab juttu kuningate ihujuuksurid ning viskab kiire pilgu ka kosmeetiliste protseduuride ajaloole.

Seejärel kirjeldab ta habemenugade spetsiifikat, lisab väga põhjaliku õpetuse nende teritamisest, lisatud on vajalike abivahendite joonised. Autor rõhutab kõikide tööriistade desinfitseerimisvajadust enne kasutamist, teeb lühiülevaate kääridest ja avaldab poolehoidu suurpärasele leiutisele elektrilise juukselõikusmasina näol. Samuti mainib ta, et habemeajamise järgselt võiks näonaha odekolonniga üle piserdada.

Juttu tehakse ka juuksuritöös kasutatavatest kemikaalidest ja nende mõjust kasutatavale materjalile, milleks on valdavalt juuksed, kuid  ka nahk. Mis puudutab töös kasutatavaid aineid, on tänapäeva mõistes tõesti algeline. Väga põhjaliku ülevaate teeb autor aga juuksekarva ja naha ehitusest. See õppematerjal sisaldab kõike vajalikku. Kirjapandu on terminoloogiliseltki vastav tänapäeva nõuetele. Puudub vaid viide PH-tasemele, mille tähtsust oskavad hinnata vaid erialaspetsialistid, kuid jälgides tänapäeva reklaame, eeldatakse nagu peaks ka tarbija kõikvõimalikke keemilisi termineid tundma.

Kokkuvõttes sisaldab raamat igati tarvilikku infot. Selle tarbeks see ju mõeldud oligi. Kuigi käsiraamatule eeldati ilmselt järge (pealkirjas seisab I jagu), jäi see kahjuks ilmumata.

Kes oli Thedor Ussisoo? Ussisoo, Theodor (1878-1959) oli suurepärane pedagoog, tehnilise kutsehariduse arendaja Eestis. Õppinud Tallinna Raudtee-tehnikakoolis, omandas Saksamaal puutöömeistri ja sisearhitekti kutse. 1922. aastal sai temast riigi tööstuskooli juhataja, 1931. aastal Tallinna tööoskusameti esimees. Ussisoo kirjutatud on mitmed õpperaamatud ja brožüürid. Tema käe all on valminud Eesti Vabariigi esimeste rahade ja markide kavandid. Lisaks oli tegemist suure spordifanaatiku ja harrastussportlasega.

 Agnes Neimar


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s