20 saj. moeikoonid

Marlene Dietrich

sündis 27. detsembril 1901. 
Kui tänapäeva kuulsused kasutavad välimuse kujundamisel stilisti abi, siis Marlene lõi oma riietusstiili 100% ise.Marlene oli esimene naine, kes võttis üle meeste garderoobi, mõjudes selles naiselikumalt, kui teine õrnema soo esindaja kleiti kandes. Võttis aega, kuni teised naised julgesid temast eeskuju võtta ja massiliselt pükse kandma hakata. Ka kandis ta tviidmantlit, mis on nüüdseks saavutanud naise garderoobis asendamatu koha, kuid oli ´30ndatel revolutsiooniline.Selline eripära tõstis Marlene Dietrichi omaette pjedestaalile, mida saatsid kadedad naiste ning imetlevad meeste pilgud. Tema arhiiv sisaldab kõige muu hulgas 3000 kostüümi, 400 mütsi, 70 käekotti, 150 paari kindaid ning 430 paari kingi. Dietrichi geišalikult valge jume, kõrgele-kõrgele joonistatud kriipspeenike kulmujoon ja ilusasti maalitud punasuu on kujunenud samasuguseks klassikaks nagu näitlejanna femme fatale imago ning foto seksapiilist nõretavast amatsoonist meesteülikonnas, kõvakübar vallatult küljele vajunud.(femme.ee)

vivien leighVivien Leigh 1930’s

(5 November 1913 – 7 July 1967)

Scarlett O’Hara roll filmis „Tuulest viidud“. Tõstis näitlejanna kiiresti moeikooni staatusesse. Ühest filmikostüümist sai ka üks ajastu enim kopeeritud kleite.

Katharine Hepburn 1930katherine hepburn

(May 12, 1907 – June 29, 2003)

Ma pole kunagi kandnud kleiti ega seelikut, mis oleks minu isiklik. Minu riided säästavad mind vaevast kogu aeg mõelda, Katharine Hepburnmida selga panna. Ta lõi trendi, mis võimaldas kohandada meesteriideid naistele. Kord filmivõtetel otsustas kostüümiosakond tema kottpüksid ära peita – kuniks püksid lõpuks välja toodi, jalutas daam ringi aluspesus ja keeldus töötamast. Talle kuulub ka väide, et sukad on kuradi leiutis. Tegemist on tõelise trendilooja, mitte järgijaga.

greta garboGreta Garbo 1930

(sünninimega Greta Lovisa Gustafsson; 18. september 1905 Stockholm – 15. aprill 1990 New York) 

Mõistatuslik superstaar, kes  vallutas ekraanid 1920. Huvitaval kombel otsustas ta pensionile minna juba 1941, olles kõigest 36.aastane. Teda ärritas seostamine tsitaadiga „ma tahan olla üksi“, tema sõnastus oli lihtsam „ma tahan, et mind rahule jäetaks“. Juba sellel ajal olid kuulsused hädas agarate sulekrõbistajatega.

 Audrey Hepburn 1950-60

(4. mai 1929 – 20. jaanuar 1993)

audrey hepburnMinimaalne elegants. Must kleit, pärlid, teemandid, pikk sigaretipits ja suured päikeseprillid on see, millega seda daami siiani seostatakse. Kindlasti kuuluvad siia juurde veel ka pikad kindad. Hommikusöök Tiffanis, täpsemalt sellenimeline film, kus tal oli peaosa, tõi moemaailmasse väikese musta kleidi. Samas ei saa tähelepanuta jätta ka soengut, mis kindlasti kuulub kaunimate ja stiilsemate ülespandud soengute hulka.

Lisaks kandis ta filmis kõrge kaelusega musta kitsast džemprit ja musti pükse – komplekt, mis muutus tema sümboliks nii kinolinal kui reaalses elus. Enamus Audrey riietusest oli Hubert De Givenchy looming. Nende koostöö algas Audrey esimeste filmirollidega, kasvas üle sõpruseks ja liitis neid surmani. Märkimisäärne on ka fakt, et Audrey kostüümid tehti kõik mõõtude järgi, mis olid võetud tema esimese rolli tarvis, sest tema mõõdud elu jooksul ei muutunud(femme.ee).

Sophia Loren 1950/60

(20 septembril 1934 Roomas)

Seksisümbol, kelle konkurentideks olid Marilyn Monroe ja Brigitte Bardot.

Talle kuulub ka lause naise kleit peab olema nagu okastraataed – täidab eesmärki sophia lorentakistamata vaadet. Ilu, seksikus ja elegants.

 

 

Brigitte Bardot

(sündinud 28. septembril 1934 )

Bardot oli 60ndatel Marilyn Monroe kõrval naiselikkuse ideaali kujundaja, kuid oma prantsuspärase meelelisuse ja julgusega ületas ta paljusid selle aja filmikultuuri piire. 

«Ta on sensuaalsuse printsess, meelituste krahvinna. Brigitte Bardot’st kiirgas muretut, naiivset seksuaalsust, mis tõi Prantsuse filmile hoopis uue publiku,» iseloomustas Bardot’d ajakiri Time. «Peale Vabaduse Leedi pole ükski naine Ameerikasse nii palju sära toonud kui Brigitte Bardot,» kirjutas näitlejanna kohta seltskonnaajakiri Life

 twiggy

Twiggy – The 1960

(sündinud Lesley Hornby 19. september 1949)

Miniseelik, ülikõhn figuur, suured silmad, mida ääristavad veelgi suuremad ripsmed…. “The Face of’66” esimene tõeline supermodell. Modellimaailmas on ta olemas tänaseni, kuid juba peale nelja aktiivset aastat moelavadel kaugenes ta modelliametist väites, et riidepuu ei saa olla eluaegne amet. Kuuekümnendate stiiliikoon Twiggy peaks oma kuulsa meigi eest soojad aitähid ütlema disainerile ja miniseeliku-loojale Mary Quantile. Nimelt oli tugev ja selgete värvitoonidega silmameik ehk nn värvikarbi-meik Mary Quanti järjekordne avastus, mida ta mikroseeliku kõrval maailmale lahkesti tutvustas. Twiggy meigi keskpunktiks on vasikalikult pikad ala- ja ülaripsmed. Silma raamistab lai ja kassilik lainerijoon ning laud on kaetud paksu valge värvikorraga. Liikuva lau ülemine osa on rõhutatud tumeda värvijoonega. Alalauge võib veel ilustada valge ja musta silmapliiatsiga. Tulemus peaks välja nägema umbes midagi sellist, nagu oleks silmade ümber joonistatud veel üks paar silmi. femme.ee

 Kiss

See Ameerika rockbänd andis mõistele lavagrimm sõna otseses mõttes uue tähenduse. 1972. aastal moodustatud Kiss loobus oma glorioossest mingist vaat et dekaadi jagu hiljem, s.o aastal 1983. Milline kaotus tervele rockimaailmale, kas pole!?  Kissi liikmete kostüümid ja meik olid inspireeritud koomiksikangelastest. Simmonsi mink kopeeris Deemoni-nimelist koomiksikangelast ning demonstreeris muusiku küünilisust ja armastust koomiksite vastu. Stanley oli oma romantilise loomuse tõttu “muusaks” valinud Tähelapse. Frehley inspiratsiooniallikaks oli Astronaut, kuna oletuste kohaselt polnud mees üleüldse pärit mitte planeedilt Maa, vaid hoopis kusagilt kaugest paralleeluniversumist… Criss jäljendas Kassmeest ja seda oma raske lapsepõlve tõttu Brooklynis – nimelt usuti, et ilmselt on ka Crissil üheksa elu nagu kassil. femme.ee

Marilyn Monroe 1950

(June 1, 1926 – August 5, 1962)

Monroe on kuulsaks kandnud punase musisuu, rammusama kulmukaare ja lopsakad kunstripsmed ning otse lomarilyn monroeomulikult selle ahhetamapanevalt armsa ilumärgi vasakul põsel. Selleks aga, et monroelik meik saaks oma viimase lihvi, peaks meigikorra üle puuderdama ka üllatunud oih-kas-ma-olen-tõesti-nii-väljakannatamatult-ilus-ilmega ning tulemus ongi muj bien! femme.ee

  Princess Diana 1980/90

Moe kuninganna

Enne abiellumist oli tulevadianane printsess väga tagasihoidlik ning tema stiil kohane pigem eakale kui noorele naisele. Muutus toimus pulmatseremoonial – Diana kleit lõi uue suuna pulmakleitide lõikes: väga naiselik, ohtrate kaunistustega ning suursugune. Ka tänapäeval unustuse hõlma vajunud patšokkidega pintsakud läksid massimoodi tänu Dianale.Esialgu toetas Inglismaa printsess mitmete kodumaiste disainerite käekäiku, kuid hiljem eelistas rahvusvaheliselt tuntud tegijaid nagu Valentino, Versace ja Chanel. Sellest hoolimata jäi tema stiil lihtsaks, rõhudes heale lõikele-kangale ja pannes suurt rõhku aksessuaaridele: kübaratele, ehetele, kottidele, kingadele.(femme.ee)

 

Doris Day 1950/60

(3.aprill 1924)

doris day

 Hollywoodi kuldajastu esindaja. Alustas oma laulja, näitleja ning tv saatejuhi karjääri 1936 ning eemaldus lavalt 1986.

 

Grace Kelly 1950

(12. november 1929–14. september 1982)

grace kellyAmeerika muinasjutt. Rikka ärimehe tütrest saab vürstinna Euroopas. samas ei ole elu alati muinasjutt ja enne tõelise printsini jõudmist oli ta edukas filminäitleja. Tema stiili iseloomustamiseks sobib tema lause – emantsipeerumine kaotab naistelt salapära.elizabeth taylor

Elizabeth Taylor

(27 Veebruar 1932)

„Mu elu pole olnud rahulik. Olen elanud ohtlikult. Vahel on mind läheneva rongina rünnanud katastroofid. On tulnud ette juhuseid, kui olen end peaaegu surnuks joonud. Olen olnud ohtlikult lähedal enesetapule. Olen mitu korda surmasuus olnud. Kuid sellelegi vaatamata on mind alati päästnud mingi instinkt, mingi sisemine jõud, mis on mind kiskunud rongi eest eemale just hetkel, kui see mööda tuhiseb.”

Jackie O 1960

jackie oNaine, kes tõi kõrgmoe Valgesse majja. Elegants ja stiil, kübarad ja päikeseprillid. Naine, kellel oli südikust elada oma elu nii nagu temale parem oli, mitte lähtudes ühiskondlikust arvamusest ja survest.

Suured mustad päikseprillid, A-lõikeline kleit ja pisike jakk – just selline tumedapäine kaunitar tuleb silme ette Jackiest mõeldes. Alati šikk ja väljapeetud, muutus tulevane presidendiproua stiiliikooniks juba enne, kui ta ametlikult selle positsiooni saavutas. Jackie Kennedy´le ei meeldinud moesuundadega mängida – ta teadis, mis talle sobib ja hoidis sellest ka kinni. Tema stiil oli pigem konservatiivne ning riided kvaliteetsed, mitte toretsevad, eristades teda teistest kõrgema seltskonna daamidest.Lisaks heale stiilitajule oskas Jackie valida õigeid inimesi ennast riietama. Kuigi ta ei olnud klassikaline iludus, omades tugevat kehaehitust ja suurt pead, oli tähelepanu tõmmatud alati tema kaunitele juustele, ilusale naeratusele ning sügavatele silmadele. femme.ee

Debbie Harry 1970

(sündinud 1. juuli 1945)

debbie harryVesinikblond punk naine. Nahk, mini ja rebestatud topid – nii on ta end ajalukku kirjutanud.

 

Madonna -1980madonna

Tõusis areenile pitseeliku ja ilma sõrmeotsteta kinnastega. Miksides oskuslikult punk stiili like a virgin stiiliga. Tema kummalised kostüümid võeti rõõmuga vastu ja jäid otsustavalt kümnendi moepilti kujundama. Ta on kuulus ka oma kameeleonlike muutuste poolest – igal ajal on ta suutnud mõjutada moodi.  Madonna esindas omal ajal kõike seda, mida kaheksakümnendad endast kujutasid. Lauljanna tollane tugev meik on kujunenud ajastu etaloniks. Madonnaliku meigi puhul ei koonerdata millegagi. Hoopis vastupidi: heldelt käiakse ümber nii tindisinise lauvärvi, punase huulepulga kui roosa põsepunaga. femme.ee

 Victoria Beckham 1990

 victoria beckhamEks Spice girl, keda ei ole just alati kiidetud stiili ja stiilsuse pärast, samas on ta suutnud mõjutada moepilti eriti soengumoodi,

 

 

Kate Moss 1990

( 16.jaanuar 1974)kate moss

Tema „teeneks“ on moelavade vabastamine ilusatest ja normaalkaalus modellidest.  Erinevus vanemate kolleegidega oli ja on ka tormiline elustiil. Samas on ta üks stiilsemaid kuulsusi, keda on pärjatud ka vastavate auhindadega

Dita Von Teese Noughties

(Sündinud Heather Sweet. September 28, 1972) 

dita von teeseNaine tänapäevast, kes toob enga aegade tagust glamuuri. Nime Dita võttis ta tummfilmi staari Dita Parlo auks. Von Teese nimi saabus koos läbimurdega Playboy 2002 kaanel. Jättes kõrvale Burleque stiili. On ta kui vana Hollywoodi esindaja – peenike piht, läikivad juuksed, kõrged kontsad, kõik see ei jäta ükskõikseks ja seda vaatamata soole.

 

 

  Marilyn Manson

(pärisnimega Brian Hugh Warner; sündinud 5. jaanuar il 1969 )

Manson on mees, kes tõi emoliku* meigi massidesse, st tutvustades seda läbi MTV ka sellistele emo-võhikutele nagu Sina ja mina. Manson on ehe näide sellest, kuidas ühest nn harju keskmisest meesterahvast saab lubivalge puuderkreemi, silmapliiatsi ja ühe vesihalli läätse abiga raju rockimehe valmis voolida. Aga jah, aplausi pole väärt mitte üksnesherr Mansoni mingi-lahendused, vaid tema stiil tervikuna – alates muusikavideotest ja lõpetades südamedaamide valikuga.  femme.ee

Gwen Stefani

  (wendolyn Renée Stefani (sündis 3. oktoobril 1969)

Kuigi lauljanna on tänaseks tuntust kogunud oma endisaegse hollywoodiliku glamuurmeigiga, olid üheksakümnendail ajad, mil Stefani hullutas maailma oma india-hõnguliste näokaunistustega. Bindu-nimelised kaunistused on kasutusel Lõuna-Aasias, eriti just Indias. Bindud kleebitakse-maalitakse laubale ning need kannavad kas lihtsalt dekoratiivset või ka sügavamat religioosset eesmärki. Gwen Stefani oli see, kes tõi selle eksootilise ilu-kombe ka lääne naisteni ning demonstreeris edukalt, kuidas on võimalik kombineerida mässumeelset rockari välimust veripunase huulepulga ja võõrapäraste bindudega. femme.ee

 

 

 

Rubriigid: 20 saj. moeikoonid, Moeajalugu, sildid: , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s