1930. aastate teine pool – naiselikkuse renessans

1930. aastate teisest poolest alates on märgatav mõningane muutus, murrang moes – siit alates hakkasid esile tõusma 1940. aastate soengujooned, aastakümne esimese poole moe üldjooned küll säilisid, kuid vormid pehmenesid ja muutusid rohkem naiselikumaks. Kümnendi teisest poolest alates muutusid soengud tunduvalt naiselikumaks ja õhulisemaks, rõivaste hõrk sensuaalsus nõudis uut joont ja juuksed läksid pisut pikemaks ning rohkem lokki. 1936. aasta sügishooajal oli eesti naisteajakirjades avalikult juttu naiste soengute meeldivamaks ja naiselikumaks muutumisest: nägu jäi avatuks ja vabaks, taga oli päris pikk juus, mis sätiti rullidesse ning rullid võisid alata juba kõrvade juurest. 1937. aastal kirjutati juba ametlikult, et soengumood, juustekultuur, on teinud läbi suure arengu. Endiselt rõhutati lokkimistehnika erinevaid kombintsioone, rullide kandmine oli oma kulminatsiooni tipul. Lokid olid endiselt populaarsed, neid tehti veelgi rohkem kui enne, kuid lokkide peamine erinevus seisnes selles, et kui kümnendi algupoolel olid nad peadligi hoidvad vesilained ja selle variatsioonid, siis nüüd muutusid nad kohevamaks, tõstsid juust kõrgemale. Sellise muutuse üks põhjusi on kindlasti see, et naised hakkasid juukseid pikemaks kasvatama ning pikemaid juukseid sai rohkem lokkida, kuid peamine põhjus võib peituda selles, et Eesti juuksuritöökodadesse jõudsid teadmised keemiliste lokkide tegemisest ning ka vastav aparatuur. Lahtised, ettepoole rullitud lokid ümbritsesid pealage ja mõnikord kogu peadki korrapäratu diadeemina. Kuklajuuste sättimiseks oli kaks võimalust: kas pikem juus laineteta sissepoole rullida või veidi lühem juus ülespoole suunduvaisse laineisse lokkida. Pikkade juuste soengusse sättimiseks võis juuksed pealaelt ka lihtsalt siledalt tagasi kammida, kergelt laineliseks lokkida ja taga üheks suureks rulliks pöörata ning see nõeltega kinnitada. Juuste pikakskasvatamise kohta levis ka hoiatus: ettevaatust sellega, sest pikk juus vajab igapäevast hoolitsust, ravi ja seadmist, kuid siiski annab neile väga veetlevaid soenguid seada. Lühikese

juuksemoe eeliseks peeti kõige muu hulgas ka tema tervislikkust juustele: Ühes suhtes võidab nüüdisaegne lühijuuste mood ülekaalukalt kõik eelmised, kui ka ilu vaatekoht jääks tähele panemata. See on nimelt hügieenilisem kui ükski teine varemini valitsenud mood.

Eesti naised olid eelkõige paktilise meelega – kui lokid ei sobinud, ei pidanud ennast lokkimisega piinama, et üldise moejoonega kaasa käia – aga naised, kellele ei sobi lokid, ei tarvitse endale selle moega teha liiga. Nad võivad kanda juust siledana või suuris pehmeis laineis seada taha ja juukse otsad lasta grupeerida ilusaiks laineiks. Siledat juust, mida kantakse enamasti küljelahuga, võib hoida tagasi rõngaga, mida kantakse otsa pool või enamasti taga, üle peanuki.

Soengute naiselikumaks muutumisel mängis olulist rolli ka kübaramood. Esimest korda kõneldi 1937. aastal soengumoe juures asjaolust, et juuksemood on seoses rõiva- ja kübaramoega ning kübarad ja soengud on teineteisest veel eriti sõltuvad. Kübarad olid enamasti madalad, baretilaadsed ning sellise kübaraga sobis kui juuksele oli antud naiselikum vorm lokkide abil. Kirjutati koguni, et moe omapärased jooned pääsevad eriti mõjule võluvalt nägu ümbritseva soengu ja kübarate hootõttu.

Kätlin Leokin

Pildid:

www.myspace.com/5kobiet

 beautyisathingofthepast.blogspot.com/2008_10_..

emmelynn.blogspot.com/2008/11/fashion-vintage…

Rubriigid: 1930 - 1940 mood ja soengud, 1930. aastate teine pool – naiselikkuse renessans, sildid: , , , , , , , , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s