1970 – 1980 mood ja soengud

debbie harry1970ndad on saanud halva maitse sümboliks, sest nad sünnitasid trende, mis murdlainete kombel saabusid selleks, et kohe kaduda. Kuigi tagasivaates on nii glam rokk, platvormkingad kui ka disko andnud ainet üleolevateks naljadeks, oli samal ajal ka eksperimenteerivat vaimu ning punk oli ajastu tõeline väljendaja.

1970ndate terviseteadlik naine jumaldas sporti. Harrastati joogat, vändati trenažööri või hüpati aeroobikas, teadmata midagi soojendusharjutustest ja traumadest, mida põhjustab linnatänavatel õhukese tallaga võimlemiskingades jooksmine.Image Hosted by ImageShack.us

Nagu eelpool mainitud, jäävad 1970ndad alatiseks meelde platvormkingade ja pükskostüümide poolest. Neid ilmus sadades versioonides – alates 1940ndatest, isegi keskajast, aga mitte kunagi varem polnud kingad olnud nii pöörased ja ülepakutud.Image Hosted by ImageShack.us

1970ndate üks koledamaid sünnitisi oli kihiline mood. Kohutavalt tülikas oli kanda talupojaseelikut koos kohmaka meremehejaki-taolise rõivaesemega. Kümnendi lõpuosas tuli diskostiil. Disko lemmikuteks olid atlass-siidist bokseršortsid ja kõrged kontsad, haaremipüksid ja leotardid, tibatillukesed looriga Hollywoody kübarad, ning nahkpüksid, mida kanti kõrge kaelusega pitspluuside ja madalate kingadega. Kümnendi lõpuks olid liibuvad seksikad rõivad saavutanud võidu laia lohvaka stiili üle.

Sel kümnendil sündisid ka disainerteksased. Need ilmusid tänavale velvetist, plastikust ja leopardimustrilistena ning neid kanti koos spordijalatsite või kauboisaabastega, ka ülestõstetud kraega nahkjakiga.

1970ndate moes oli üks tähtsamaid sündmusi ka punk. Provotseerivate T-särkide, kobakate saabaste, kettide ja neetidega nahkjakkide jurde käisid ainsa võimaliku soenguvariandina hullumeelsetes värvides sarvedeks, piikideks või mohikaanlase peaeheteks kujundatud juuksed. Kehaosade augustamine ja haaknõelad andsid imagole viimase lihvi.

Kümnend propageeris väga kõhna figuuri ning ideaalnaine oli välja venitatud ja teibasarnane. Soov olla sale oli tohutult suur, et selleks söödi lausa pidevalt lahtisteid ning paljud noored tüdrukud sattusid seeläbi peaaegu surmasuhu. Peagi saadi teadlikuks anoreksiast.

Peakatetest olid populaarsed sallid,  ja turbanid, varieerudes mustlasrätikust nende alt väljaturritavate juuksepahmakate ja hiigelsuurte tilpnevate plastmassist kõrvarõngastega kuni siidturbaniteni. Pearätikute juurde käisid ka suured päikseseprillid.

1970ndatel olid taas moes püsilokid ja ülimaks saavutuseks oli geomeetriline lõige kombineeritult tihedate lokkidega. Väga populaarsed olid keemilised spiraallokid ning lainetavad lahtised keemilised lokid, mis enamasti olid leekivpunased, kammiti üles sõjaaegseks lokikuhilaks.

Retrohuvi, mis algas 1970ndate algul 1920-30.aastaid kajastavate filmidega, muutis taas populaarseks poisipea.

Vahvlilokid olid sel aastakümnel püsinähtus ning populaarsed olid ka peenikesed patsid, millega koos kasutati kangast punutud patse. Etnilised stiilid afrosoengust rastade imiteerivate väikeste patsideni olid moehullus, ja naistelt oodati ainult eksperimenteerimist.

Juustele oli see värvikas kümnend, popid olid punakad toonid, eelkõige erksad, väga kunstlikud värvid, ja tagasi oli ka henna. Tänavapilti ilmus jälle ka triibutamine, enamasti küll pleegitamisena, ning soeng nägi välja, nagu oleks kristallsuhkrune kamm läbi juuste tõmmatud.

Järguline lõige tuli kõikvõimalikes variantides! Kihilised soengud erineva pikkusega salkudest, mis olid laialt levinud 1970ndatel, nägid välja, nagu oleks ühendatud kaks soengut: pealmine juustekiht lühike ja alumised pikad. Enam ei nähtud vaeva juuste föönitamise ja tupeerimisega, sest juuste kuivatamiseks piisas vaid kümnest sõrmest.

http://hostphotofree.comMeik oli väga värvikas – tugevasti rõhutatud näojoonte ja väga peenikeste kulmudega. Värvid olid tihti dramaatilised, huuled tulipunased või tumedad, peaaegu mustad.

Kulmude all soovitati kasutada heledamat värvi ja silmakoobas toonitati ühe lauvärviga.

California look oli teine kõige levinum imago. Hõõguv päevitunud nahk ja eredad huuled või karjäärinaisele värvitu huuleläige ja küünelakk.

Diskovaimustus tõi valiku sillerdavaid värve ja efekte. Meik muutus keerukamaks, kuna koos kasutati erinevaid värve, juveelisarnaseid pigmentvärve  ja litreid.

Koostas Merlin Peettamm

Piltide aadressid:

http://www.myspace.com/ovvy

http://www.jannesvintage.com/acatalog/fashion-icons.html

gatochy.blogspot.com

hji.co.uk

dallasvintageshop.com

forums.phishhook.com

 www.delswa.co.za/DelswaGroup.htm

www.celebritynewsbuzz.com/…/

Rubriigid: 1970 - 1980 mood ja soengud, Moeajalugu, sildid: , , , , , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s