1960 – 1970 mood ja soengud

Image Hosted by ImageShack.usÜleskiidetud tarbimisühiskonnale esitati üllatavalt kiiresti väljakutse, ja sealt, kust seda kõige vähem oodati – noorte poolt. Kuuekümnedad olid ajaloos märkimisväärne aeg, mil maailm näis ühinevat lootuses saavutada vabam ühiskond ja suurem võrdsus. Toimusid rahumarsid aatomirelvade vastu.

Selle ajastu suurim mõjutaja oli muusika – ansambel The Beatles.Image Hosted by ImageShack.us

1960ndad mõjusid pöördeliselt modellide kehakujule. Üleöö muutus nende silmatorkavalt elegantne ja kaheldamatult naiselik, varasemast küll pisut kõhnem figuur suurte pärani silmade ja vormitute jäsemetega kiitsaka ja pikakoivalise tüdruku omaks. Modellide lapselikku süütust rõhutati saamatute, pea kummargil poosidega.

Vintage dressTõeline murrang moes oli mini. Kümnendi edenedes asendasid minit ja sadomasohhistlikke saapaid alt laienevad püksid.

Moodne kostüümseelik oli mugava laiusega, kas päris sirge või alt veidi laienev. Kostüümijakkide pikkus oli väga erinev. Väga palju esines vöötatud kostüüme, kusjuures vöö oli sageli viidud puusadele. Ka kostüümide juures oli eelistatumaks kaherealine kinnis. Pluusi asemel kanti sportliku kostüümi all tihti kõrge kaelusega džemprit. Ka kleitide juures eelistati lihtsat sportlikku joont. Kõige populaarsemaks sai lihtne ühevärviline kleit, mida kaunistasid sirged läbilõiked või tepingud.

Särgilikult lihtsa tegumoega kleite kaunistasid sageli kontrastsed kandid, suured nööbid, punutud või tepitud vöö. Viimane oli enamasti vöökohast veidi allapoole viidud. Sportlik pandlaga või rõngaskinnisega vöö oli üldse praeguse moe üheks lemmikdetailiks. Mustrilistest kangastest olid oma positsiooni kindlustanud mitmesugused triibulised ja ruudulised riided.Cool clothes

Naise loomulik ehe — juus — kaunistas teda ikkagi vaid siis, kui see on hoolitsetud ja moodsalt kammitud. Moodsa arusaama järgi pidi juus olema terve, sirge, loomuliku olekuga, kergelt Retro clotheskoolduv. Seda suunda propageeris ka „neegritele“ möeldud Ameerika väljaanne „Ebony“, milles kasutati peamiselt mustanahalisi modelle. Samuti reklaamiti seal rohkesti juuksesirgendajaid, nahapleegitajaid ja paljusid muid „iluvahendeid“, mille eesmärk oli aidata mustanahalistel välja näha võimalikult valgete moodi. Üldtunnustatud arvamuse kohaselt pidid siis mustanahalised naised alati oma juukseid sirgendama.

Hiar bobSoeng ise oli ka üpris lihtne, võimalikult juukse loomulikku langemist järgiv. Päevaks kammiti juuksed peaaegu sirgeks, otsad vaid üles- või allapoole koolutatud. Soenguks juukseid veidi ka tupeeriti, ent mitte enam kõrgendikuks laubale, vaid rohkem rõhutati kuklaosa. Õhtusoenguks kammiti lühikene juus pealaele, pikk ja poolpikk aga rohkem kuklaosale. Moodne tukk lõigati kas ümara või terava joonega. Tukaks võeti küllalt palju juukseid, nii et see jäi tugev ja tihe. Silmas peeti tõde, et päevane soeng oli äärmiselt lihtne. Oli suur eksimine hea maitse vastu, kui igapäevasel tööl kanti keerukat üleskammitud soengut. Eriline soeng sobis vaid õhtuks või pidulikuks puhuks.

Valejuuste vaimustus saavutas 1960ndatel haripunkti – tüdrukud kandsid parukaid, et muuta oma isiksust. Elizabeth Arden müüs juukselehve lausa koos juustega.

Juuksevärvid olid ikka veel väga silmatorkavad ja neil olid nimed nagu Lausa virsik, Magus mesi, Õrnroosa.Teen Hair style

twiggyLühikest jõmpsikasoengut populariseeris kuulus modell Twiggy. See sobis täiuslikult kaltsakliku stiiliga ja hapra kondiga tüdrukud nägid välja rabavad. 1960ndate aastate juhtfiguure oli Vidal Sassoon. Ta oli juuksur, kes andis poisipeale täiesti uue joone. Ta kuulutas, et hea võib välja näha ka tunde kestva soengutegemiseta ja juukseid lakiga betoneerimata. Tema revolutsiooniline five-point-cut vajas väga täpset lõikust ja ei mingit soengutegemist ning hommikul tuli juuksed vaid läbi kammida. Astmeliselt pügatud kuklajoon ja ülespaisutatud pealagi andsid soengule ideaalsed proportsioonid.mary Quant and Vidal Sassoon

Pikad sirged juuksed olid väga populaarsed ka meeste seas. 1970ndate lähendedes tuli moodi unisex-soeng. Sellise pika ja sorgus soengu puhul oli raske teha vahet, kas tegemist on noormehe või neiuga.

Välimuse eest hoolitsemise käsiraamatutes seisneb 1960.aastatel toimunud oluline muutus selles, et kadusid kõik jäljed pingutustest ja moraalitsemisest. Selliste teoste kirjutajad asusid lihtsalt asja kallale, pidades iseenesestmõistetavaks, et naise puhul pole midagi loomulikumat ja mõistlikumat kui oma välimuse eest hoolitsemine. Mõned rõhutavad isegi seda, et kena välimus on sotsiaalse ja ärilise edu saavutamiseks hädavajalik. Teised asetavad sama suurt rõhku ideele, et meikimine ja enda üleslöömine on lõbu, selline lõbu, et iga naine soovib instinktiivselt sellega tegelda. Tähtsaks peetakse seost kena välimuse ja seksikuse vahel; seks iseenesest on hea asi, samamoodi lõbus kui meikiminegi.

Kuuekümnendate ideaaliks olid tohutu suured värvitud silmad, kahvatu nahk ja suured heledad pruntis huuled. Eriti soositi valeripsmete ja põnevalt helendavate kahvatute värvide kasutamist. Valik oli lõputu – alates pigmustast laineriga töödeldud silmakoopast kuni suurte nukusilmadeni ning hele-helepruunist huulepulgast aprikoosiroosade varjunditeni. Kontrastiks väga tumedale silmameigile eelistati tavaliselt kahvatuid huuli. 1960ndatel tuli tagasi põsepuna.

Ripsmetušš oli algul suur uudis. Mustale värvile hakkasid lisanduma erinevad värvid. Siis hakati tutvustama ripsmepikendajaid, ja lõpuks, umbes aastal 1964 ilmusid valeripsmed. Neid kleebiti külge ükshaaval ja nad pidasiv vastu nädala, neid valmistati koguni naaritsa-, soobli- või inimkarvadest. Saadaval olid kõikvõimalikud värvikombinatsioonid – kirjud, hõbedased ja kuldsed. Elizabeth Ardeni Retro makeupmeigikunstnik Pablo maalis silma ümber isegi liblikatiibu.

Kuna moes oli miniseelik, läks moodi ka jalgade meik. Müügile tuli terve komplekt ekstra jalgade jaoks, mis sisaldas õli, kreemi, puudrit ja ruuži põlvedele.

Koostas Merlin Peettamm

Piltide aadressid:

http://www.myspace.com/ovvy

http://www.jannesvintage.com/acatalog/fashion-icons.html

www.fiftiesweb.com/fashion/cool-clothes.htm

mister8.com

Rubriigid: 1960 - 1970 mood ja soengud, Moeajalugu, sildid: , , , , , , , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s