1930 – 1940 mood ja soengud

Pärast tormakImage Hosted by ImageShack.usaid kahekümnendaid tunduvad kolmekümnedad märksa rahulikumad ja vaiksemad. Pärast 1929.aasta Wall Streeti börsikrahhi lõi rikaste ja vaeste vahele suur lõhe, mis muutus laiemaks kui iial enne. Ülirikkad ei lasknud ennast häirida vaeste näljamarssidest ning veetsid ikka veel oma puhkust pruuni jume saamiseks Vahemere ääres. Kolmekümnendatel mõjutas filmimaailm moe- ja ilumaailma rohkem kui kunagi varem, muutes rõivad veelgi luksuslikumaks ja säravamaks. Kleidimoes kerkis esile diagonaallõige ning paljas selg  – nii saavutati seksikus, näitamata liiga sügavat dekolteed. Tõeline staatuse sümbol õhturõivaste juurde oli hõberebane.

Kuni Teise maailmasõjani (1938) oli mood naiselikum. Tegumoed olid enamasti klassikalised, kuid mitmekesisemad kui 1920ndate sirge kleit. Tänu trükitehnika edusammudele olid ülekaalus mustrilised kangad ning rõivad olid detailirohked. Sensuaalse naiselikkuse katkestas järsult sõjandusministeeriumi poolt rõivatööstusele pealesunnitud kokkuhoiupoliitika.           1930s-fashion                       

Kolmekümnendad tegid lõpu poisipea türanniale. Rõivaste hõrk sensuaalsus nõudis uut joont ja juuksed läksid mitte ainult pisut pikemaks, vaid ka kergelt lokki. Kümme aastat tukkade, kübara ja turbani all peidus olnud laup ilmus taas nähtavale ning juuksed modelleeriti skulptuurseteks, lainete ja vagudega soenguteks.

Aastakümne värviks oli kahtlemata plaatinablond.  Ulmelist meeleolu süvendasid soengutesse kinnitatud briljant- või kristallehted. Kolmekümnendate aastate lõpus arenes poisipea seksikaks peek-a-boo-soenguks, millega uhkeldas filmitäht http://www.myspace.com/acolyte2475Veronica Lake. Peek-a-boo-soengu puhul langes lokitud juuksekihar üle poole näo, kattes saladuslikult kinni daami ühe silma. Tema soengut kopeerisid sajad tuhanded tüdrukud. Lõpuks, arvestades paljusid õnnetusjuhtumeid, mis tabasid vabrikutes töötavaid järgijaid, kelle juuksed jäid lihtsalt masinate vahele, lõikas ta need lühemaks.                   

Populaarse come-back’i tegid ka marcel-lained ehk vesilained. Nende tegemiseks  oli võimalik kasutada mitmeid abivahendeid. Üheks võimaluseks oli lainete moodustamine väikeste plastmassist klõpsudega. Selleks kammiti juuksed otsmikult eemale, lükati need käeservaga kergelt ettepoole ja tekkinud laineharja taha asetati ettevaatlikult kaks või kolm klõpsu. Ja nii talitati terve pea puhul. Kergemaks ja väga kauniks variandiks oli vesilaine tegemine metallist laineklambritega. Selleks lükati juuksesalk käega mööda peanahka soovitud suunas või otsmiku poole ning otse tekkivale laineharjale asetati laineklamber. Laineid sai moodustada ka kammide abil. See oliImage Hosted by ImageShack.us ideaalne võimalus loomulike lokkide puhul, kui juustele taheti otsmiku kohal hoogsat joont anda. Sellisel juhul tuli juuksed tahapoole kammida ja esimesse suuremasse otsmikulainesse nii eest- kui tagantpoolt kamm lükata. Seejuures pidi tekkima selgelt nähtav lainehari. Kõigi kolme võtte puhul kehtis nõue, et juuksed tuli lasta hästi ära kuivada või fööniga kuivatada, siis lasti peale tugevat lakki ja ettevaatlikult eemaldati abivahendid. Tavaliselt laineid enam läbi ei kammitud.

Aga loomulikult kui aega nappis, kasutati lainete tegemiseks ka kuumi elektrilisi lokitange. Naiste hulgas, kes oma juukseid välja kasvatasid, olid jätkuvalt hinnas šinjoonid. Juuste värvimine, peamiselt hennaga, ja blondeerimine olid samuti populaarsed, ning juuksurid hakkasid pakkuma mitmesuguseid hooldusmeetodeid.

Image Hosted by ImageShack.usKolmekümnendatel figureeris kinolinadel karismaatiline ja rabav Marlene Dietrich. Ta teadis täpselt, kuidas lasta end fotografeerida õiges valguses ning kasutada juukseklambreid piki juuksepiiri, et pingutada näonahka. Lisaks puistas ta juustele kullatolmu, et need omandaksid tõelise sära!

1930ndatel peeti meikimist kohustuslikuks. Naised kasutasid ohtralt jumestusvahendeid, sest ilu oli tehtav ja mitte kaasasündinud. Kõiki kosmeetikatooteid tarvitati suurtes kogustes, alates puhastuspiimast ning lõpetades küünelakkidega. Nüüd hakati esmakordselt kokku sobitama huulepulkade ja küünelakkide toone. Maitsekaks ja elegantseks loeti värvikombinatsiooni: mustad küüned, rohelised silmalaud ja oranz põsepuna. Rõhk on jumestuses kulmudel- kanti pikki, kitsaid kulme, kusjuures kulmuvahe kitkuti laiemaks

Koostas Merlin Peetamm

Piltide aadressid:

www.vintagefashionguide.com/?p=19

www.myspace.com/ovvy

Rubriigid: 1930 - 1940 mood ja soengud, Moeajalugu, sildid: , , , , , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s